Все про податковий борг

Дата: 05.06.2020 10:33

Затримка перерахування до бюджету суми узгодженого грошового зобов’язання може призвести до купи неприємностей, таких як опис майна в податкову заставу, стягнення коштів боржника, продаж його майна, стягнення дебіторської заборгованості. Крім того, в деяких випадках на майно боржника може бути накладено арешт. А платники єдиного податку можуть втратити право застосування спрощеної системи оподаткування.

Так, відповідно п.п. 14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг -  це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;

Процедуру стягнення податкового боргу можна умовно розділити на певні етапи:

Етап 1.Надсилання податкової вимоги.

Відповідно до ст. 59 Податкового кодексу України з дня виникнення податкового боргу податковий орган має підстави надіслати платнику податків податкову вимогу, яка має містити відомості про розмір податкового боргу, що забезпечується податковою заставою, вимогу погасити податковий борг, а також повідомлення про наслідки його непогашення.

Етап 2. Виникнення права податкової застави.

Факт появи податкового боргу призводить до передачі майна платника податків (балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу) у податкову заставу. І ця подія не потребує письмового оформлення (пп. 88.1, 88.2 ст.88 п.89.2 ст.89Податкового кодексу України). Право податкової застави не застосовується, якщо сума податкового боргу не перевищує 60 нмдг, тобто 1020 грн. (абз. 6 п. 89.2 ст.89Податкового кодексу України).

Етап 3. Опис майна в податкову заставу.

Податковий керуючий на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) податкового органу складає акт опису майна
(п. 89.3 ст.89
Податкового кодексу України). Майно, описане у податкову заставу, податковий орган реєструє у відповідному державному реєстрі обтяжень (п. 89.8 ст.89Податкового кодексу України). Водночас платник податків зберігає право на користування майном, але без узгодження з податковим органом не може здійснювати його відчуження
(ст. 92
Податкового кодексу України).

Етап 4. Стягнення.

Не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надсилання (вручення) платнику податкової вимоги податковий орган має право стягувати кошти боржника (як з рахунків, так і готівкою), а якщо їх недостатньо для погашення податкового боргу — стягувати майно, що перебуває в податковій заставі, у разі недостатності майна – стягувати дебіторську заборгованість
(ст. 95 Податкового кодексу України). Ці процедури проводяться за рішенням суду.

Таким чином, впродовж 60 календарних днів з дня надсилання (вручення) платнику податкової вимоги процедури примусового стягнення ще не набудуть значних масштабів. Отже, варто поквапитись із вирішенням питання самостійного погашення податкового боргу,

Як тільки податковий борг буде погашений (платником самостійно або внаслідок дій контролюючого органу), податкова вимога автоматично вважатиметься відкликаною (п.п. 60.1.1 ст.60 Податкового кодексу України), а процедура стягнення припиниться.

Тобто, найкращим виходом із цієї ситуації буде, звичайно  самостійне погашення платником податків суми податкового боргу.

З метою недопущення випадків невірного або помилкового заповнення реквізиту розрахункового документу «Призначення платежу» при перерахуванні платежів до бюджету та сплаті коштів у рахунок погашення податкового боргу поле «Призначення платежу» розрахункового документа слід заповнювати з обов’язковим зазначенням наступного коду виду сплати:

• 140 - надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу

Для зручності при заповненні документів, надаємо приклад заповнення поля «Призначення платежу»: у платіжному дорученні у разі погашення податкового боргу підприємством «УКВ», що має код за ЄДРПОУ 30622145:

;140

;11221122

;надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу

;

1 - службовий код ("*");

2 - код виду сплати ("140" - надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу);

3 - код за ЄДРПОУ платника, який здійснює сплату;

4 - друкується роз'яснювальна інформація про призначення платежу;

5 - не заповнюється;

6 - не заповнюється;

7 - не заповнюється.

*;140;11221122;надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу;;;

Своєчасна сплата податків, зборів та платежів є запорукою добробуту усіх громадян та держави в цілому.

Броварське управління ГУ ДПС у Київській області