Не допускай виникнення заборгованості з ЄСВ!
На сьогоднішній день залишається одним із актуальних питань - питання своєчасності сплати та погашення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регламентуються Законом України від 8 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі – Закон №2464).
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Недоїмка – це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Закону №2464, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.
Про суму заборгованості та її сплату власники електронного цифрового підпису можуть дізнатися скориставшись сервісом «Електронний кабінет».
Механізм розстрочення (відстрочення) сплати боргу з єдиного внеску законодавством не передбачено.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції (штрафні санкції, пені) передбачені Законом України №2464, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність (частини 11, 12 ст. 9 Закону України № 2464).
Слід зауважити, строк давності щодо нарахування та стягнення сум недоїмки, штрафів та пені не застосовується.
Відповідно до п.25.9 ст. 25 Закону № 2464, передача платниками єдиного внеску своїх обов'язків з його сплати третім особам заборонена.
Звертаємо увагу, несплата боргу призведе у подальшому до застосування заходів примусового стягнення з боку податкових органів.
Заходи примусового стягнення до фізичної особи здійснюються на підставі вимог ст. 25 Закону № 2464 та Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування», затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 № 449.
Податкові органи, надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:
- дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску податковим органом;
- платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;
- платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Слід зазначити, що факт оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) не є підставою для виведення боргу (недоїмки) по єдиному внеску із інтегрованої картки платника податків.
Відповідно до чинного законодавства, платнику, у якого виникла заборгованість, надсилається вимога про сплату недоїмки, яка є виконавчим документом.
Якщо вказаний у вимозі борг з єдиного внеску протягом 10-денного терміну платником не сплачується, то вимога надсилається до органу державної виконавчої служби для вжиття заходів стягнення за рахунок коштів у банківських установах та рухомого або нерухомого майна боржника.
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Платники, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку ( п.7 ст. 9 Закону № 2464)
Звертаємо Вашу увагу, що при сплаті заборгованості по єдиному внеску, платнику необхідно керуватися вимогами наказу МФУ від 24.07.2015 року №666, відповідно до якого поле «Призначення платежу» розрахункового документу заповнюється наступним чином:
*;140;1111111111; Погашення заборгованості з ЄСВ;;;
Боржникам з єдиного внеску слід пам’ятати, що одним із джерел погашення боргів перед державою є особисте майно такої особи, а це ставить під загрозу добробут власної сім’ї. Крім цього, до такого боржника можуть застосовуватись заходи тимчасових обмежень у праві виїзду за межі країни.
Броварське управління ГУ ДПС у Київській області